Moto Kavata klimat & vädergenomsnitt
Klimatgenomsnitt för Moto Kavata baserat på 10 års historiska data.
Klimatet i Moto Kavata
Klimatet i Moto Kavata är wet hot tropical, with little seasonal variation. Under året ligger eftermiddagstemperaturerna i genomsnitt på 29°C och nattemperaturerna på 27°C, med det svalaste vädret i augusti (28°C) och det varmaste i april (29°C).
Nederbörden ligger runt 2695 mm per år över ungefär 265 regniga dagar. februari är den regnigaste månaden (409 mm) och augusti den torraste (125 mm).
Den bästa tiden att besöka Moto Kavata är vanligtvis juni, juli, augusti, september, oktober and november, när temperaturerna är behagliga och nederbörden lägre.
Årlig medeltemp
28.1°C
Årligt medelhögsta
28.6°C
Årligt medellägsta
27.2°C
Rekordhögsta
30°C
Rekordlägsta
23°C
Årlig nederbörd
2695 mm
Regndagar
265
Solsken
1.1h/dag
Luftfuktighet
75%
Genomsnittliga temperaturer i Moto Kavata per månad
Genomsnittlig högsta
Genomsnittlig lägsta
Genomsnittlig nederbörd i Moto Kavata per månad
Nederbörd (mm)
Solskenstimmar i Moto Kavata per månad
Sol (h/dag)
Luftfuktighet i Moto Kavata per månad
Genomsnittlig luftfuktighet
Havstemperatur i Moto Kavata per månad
Havstemperatur
Månadsmedelvärden
| Månad | Medelhög | Medellåg | Nederbörd | Solsken | Havstemp |
|---|---|---|---|---|---|
| Väder i januari | 29°C | 27°C | 375 mm | 1.2h | 29.8°C |
| Väder i februari | 29°C | 27°C | 409 mm | 0.9h | 29.6°C |
| Väder i mars | 29°C | 27°C | 259 mm | 1.0h | 30.1°C |
| Väder i april | 29°C | 28°C | 183 mm | 0.9h | 30.3°C |
| Väder i maj | 29°C | 28°C | 187 mm | 1.0h | 30.0°C |
| Väder i juni | 29°C | 27°C | 185 mm | 1.0h | 29.7°C |
| Väder i juli | 28°C | 27°C | 146 mm | 1.2h | 29.3°C |
| Väder i augusti | 28°C | 27°C | 125 mm | 1.3h | 28.9°C |
| Väder i september | 28°C | 27°C | 126 mm | 1.3h | 29.1°C |
| Väder i oktober | 28°C | 27°C | 213 mm | 1.1h | 29.3°C |
| Väder i november | 29°C | 27°C | 216 mm | 1.4h | 29.7°C |
| Väder i december | 29°C | 27°C | 271 mm | 1.3h | 29.6°C |